E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech familiariséieren gewöhnen (D)familiariser (F)
Stammformen sech familiariséierenfamiliariséiert sech sech familiariséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfamiliariséiere mech
dufamiliariséiers dech
hien/si,hatt/etfamiliariséiert sech
mirfamiliariséieren eis
dirfamiliariséiert iech
sifamiliariséiere sech
Passé composé
echhumechfamiliariséiert
duhuesdechfamiliariséiert
hien/si,hatt/ethuetsechfamiliariséiert
mirhunneisfamiliariséiert
dirhuttiechfamiliariséiert
sihusechfamiliariséiert
Plus-que-parfait
echhatmechfamiliariséiert
duhasdechfamiliariséiert
hien/si,hatt/ethatsechfamiliariséiert
mirhateneisfamiliariséiert
dirhatiechfamiliariséiert
sihatesechfamiliariséiert
Futur I
echwäert familiariséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert familiariséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffamiliariséieren
dugéifsfamiliariséieren
hien/si,hatt/etgéiffamiliariséieren
mirgéifefamiliariséieren
dirgéiftfamiliariséieren
sigéifefamiliariséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmechfamiliariséiert
duhässdechfamiliariséiert
hien/si,hatt/ethättsechfamiliariséiert
mirhätteneisfamiliariséiert
dirhättiechfamiliariséiert
sihättesechfamiliariséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfamiliariséierdech!
Plurielfamiliariséiertiech!
familiariséiert
familiariséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles