E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech familiaris-éier-en gewöhnen (D)familiariser (F)
Stammformen sech familiaris-éier-enfamiliaris-éier-t sech sech familiaris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfamiliaris-éier-e mech
dufamiliaris-éier-s dech
hien/si,hatt/etfamiliaris-éier-t sech
mirfamiliaris-éier-en eis
dirfamiliaris-éier-t iech
sifamiliaris-éier-e sech
Passé composé
echhumechfamiliaris-éier-t
duhuesdechfamiliaris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechfamiliaris-éier-t
mirhunneisfamiliaris-éier-t
dirhuttiechfamiliaris-éier-t
sihusechfamiliaris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechfamiliaris-éier-t
duhasdechfamiliaris-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechfamiliaris-éier-t
mirhateneisfamiliaris-éier-t
dirhatiechfamiliaris-éier-t
sihatesechfamiliaris-éier-t
Futur I
echwäert familiaris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert familiaris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffamiliaris-éier-en
dugéifsfamiliaris-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffamiliaris-éier-en
mirgéifefamiliaris-éier-en
dirgéiftfamiliaris-éier-en
sigéifefamiliaris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechfamiliaris-éier-t
duhässdechfamiliaris-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechfamiliaris-éier-t
mirhätteneisfamiliaris-éier-t
dirhättiechfamiliaris-éier-t
sihättesechfamiliaris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfamiliaris-éierdech!
Plurielfamiliaris-éier-tiech!
familiaris-éier-t
familiaris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles