E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckfann-en zurückfinden (D)retrouver (F)
Stammformen zeréckfann-enfënn-t zeréckzeréckfonn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfann-en zeréck
dufënn-s zeréck
hien/si,hatt/etfënn-t zeréck
mirfann-en zeréck
dirfann-t zeréck
sifann-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckfonn-t
duhueszeréckfonn-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckfonn-t
mirhunnzeréckfonn-t
dirhuttzeréckfonn-t
sihunnzeréckfonn-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckfonn-t
duhaszeréckfonn-t
hien/si,hatt/ethatzeréckfonn-t
mirhatenzeréckfonn-t
dirhatzeréckfonn-t
sihatenzeréckfonn-t
Futur I
echwäert zeréckfann-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckfonn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckfann-en
dugéifszeréckfann-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckfann-en
mirgéifenzeréckfann-en
dirgéiftzeréckfann-en
sigéifenzeréckfann-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckfonn-t
duhässzeréckfonn-t
hien/si,hatt/ethättzeréckfonn-t
mirhättenzeréckfonn-t
dirhättzeréckfonn-t
sihättenzeréckfonn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfann zeréck!
Plurielfann-t zeréck!
zeréckfonn-t
zeréckfann-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afann-enbefann-enerausfann-enerfann-enfann-enoffann-envirfann-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles