E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

farcéieren füllen (D)farcir (F)
Stammformen farcéierenfarcéiertfarcéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfarcéieren
dufarcéiers
hien/si,hatt/etfarcéiert
mirfarcéieren
dirfarcéiert
sifarcéieren
Passé composé
echhufarcéiert
duhuesfarcéiert
hien/si,hatt/ethuetfarcéiert
mirhufarcéiert
dirhuttfarcéiert
sihufarcéiert
Plus-que-parfait
echhatfarcéiert
duhasfarcéiert
hien/si,hatt/ethatfarcéiert
mirhatefarcéiert
dirhatfarcéiert
sihatefarcéiert
Futur I
echwäert farcéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert farcéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffarcéieren
dugéifsfarcéieren
hien/si,hatt/etgéiffarcéieren
mirgéifefarcéieren
dirgéiftfarcéieren
sigéifefarcéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfarcéiert
duhässfarcéiert
hien/si,hatt/ethättfarcéiert
mirhättefarcéiert
dirhättfarcéiert
sihättefarcéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfarcéier!
Plurielfarcéiert!
farcéiert
farcéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles