E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

farc-éier-en füllen (D)farcir (F)
Stammformen farc-éier-enfarc-éier-tfarc-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfarc-éier-en
dufarc-éier-s
hien/si,hatt/etfarc-éier-t
mirfarc-éier-en
dirfarc-éier-t
sifarc-éier-en
Passé composé
echhufarc-éier-t
duhuesfarc-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfarc-éier-t
mirhufarc-éier-t
dirhuttfarc-éier-t
sihufarc-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfarc-éier-t
duhasfarc-éier-t
hien/si,hatt/ethatfarc-éier-t
mirhatefarc-éier-t
dirhatfarc-éier-t
sihatefarc-éier-t
Futur I
echwäert farc-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert farc-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffarc-éier-en
dugéifsfarc-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffarc-éier-en
mirgéifefarc-éier-en
dirgéiftfarc-éier-en
sigéifefarc-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfarc-éier-t
duhässfarc-éier-t
hien/si,hatt/ethättfarc-éier-t
mirhättefarc-éier-t
dirhättfarc-éier-t
sihättefarc-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfarc-éier!
Plurielfarc-éier-t!
farc-éier-t
farc-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles