E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faschten furzen (D)pter (F)
Stammformen faschtenfaschtgefascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaschten
dufaschts
hien/si,hatt/etfascht
mirfaschten
dirfascht
sifaschten
Pass compos
echhugefascht
duhuesgefascht
hien/si,hatt/ethuetgefascht
mirhugefascht
dirhuttgefascht
sihugefascht
Plus-que-parfait
echhatgefascht
duhasgefascht
hien/si,hatt/ethatgefascht
mirhategefascht
dirhatgefascht
sihategefascht
Futur I
echwäert faschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaschten
dugéifsfaschten
hien/si,hatt/etgéiffaschten
mirgéifefaschten
dirgéiftfaschten
sigéifefaschten
Conditionnel Pass compos
echhttgefascht
duhssgefascht
hien/si,hatt/ethttgefascht
mirhättegefascht
dirhttgefascht
sihättegefascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfascht!
Plurielfascht!
gefascht
faschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles