E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fatz-en
Stammformen fatz-enfatz-tge-fatz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfatz-en
dufatz
hien/si,hatt/etfatz-t
mirfatz-en
dirfatz-t
sifatz-en
Pass compos
echsige-fatz-t
dubassge-fatz-t
hien/si,hatt/etassge-fatz-t
mirsige-fatz-t
dirsiddge-fatz-t
sisige-fatz-t
Plus-que-parfait
echwarge-fatz-t
duwaarsge-fatz-t
hien/si,hatt/etwarge-fatz-t
mirwarege-fatz-t
dirwaartge-fatz-t
siwarege-fatz-t
Futur I
echwäert fatz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fatz-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffatz-en
dugéifsfatz-en
hien/si,hatt/etgéiffatz-en
mirgéifefatz-en
dirgéiftfatz-en
sigéifefatz-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-fatz-t
duwiersge-fatz-t
hien/si,hatt/etwierge-fatz-t
mirwierege-fatz-t
dirwiertge-fatz-t
siwierege-fatz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfatz!
Plurielfatz-t!
ge-fatz-t
fatz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zerfatz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles