E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fauchen fauchen (D)cracher (F)
Stammformen fauchenfauchtgefaucht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfauchen
dufauchs
hien/si,hatt/etfaucht
mirfauchen
dirfaucht
sifauchen
Pass compos
echhugefaucht
duhuesgefaucht
hien/si,hatt/ethuetgefaucht
mirhugefaucht
dirhuttgefaucht
sihugefaucht
Plus-que-parfait
echhatgefaucht
duhasgefaucht
hien/si,hatt/ethatgefaucht
mirhategefaucht
dirhatgefaucht
sihategefaucht
Futur I
echwäert fauchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaucht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffauchen
dugéifsfauchen
hien/si,hatt/etgéiffauchen
mirgéifefauchen
dirgéiftfauchen
sigéifefauchen
Conditionnel Pass compos
echhttgefaucht
duhssgefaucht
hien/si,hatt/ethttgefaucht
mirhättegefaucht
dirhttgefaucht
sihättegefaucht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfauch!
Plurielfaucht!
gefaucht
fauchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles