E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fauch-en fauchen (D)cracher (F)
Stammformen fauch-enfauch-tge-fauch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfauch-en
dufauch-s
hien/si,hatt/etfauch-t
mirfauch-en
dirfauch-t
sifauch-en
Pass compos
echhuge-fauch-t
duhuesge-fauch-t
hien/si,hatt/ethuetge-fauch-t
mirhuge-fauch-t
dirhuttge-fauch-t
sihuge-fauch-t
Plus-que-parfait
echhatge-fauch-t
duhasge-fauch-t
hien/si,hatt/ethatge-fauch-t
mirhatege-fauch-t
dirhatge-fauch-t
sihatege-fauch-t
Futur I
echwäert fauch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fauch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffauch-en
dugéifsfauch-en
hien/si,hatt/etgéiffauch-en
mirgéifefauch-en
dirgéiftfauch-en
sigéifefauch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fauch-t
duhssge-fauch-t
hien/si,hatt/ethttge-fauch-t
mirhättege-fauch-t
dirhttge-fauch-t
sihättege-fauch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfauch!
Plurielfauch-t!
ge-fauch-t
fauch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles