E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faulen faulen (D)pourrir (F)
Stammformen faulenfaultgefault
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaulen
dufauls
hien/si,hatt/etfault
mirfaulen
dirfault
sifaulen
Pass compos
echsigefault
dubassgefault
hien/si,hatt/etassgefault
mirsigefault
dirsiddgefault
sisigefault
Plus-que-parfait
echwargefault
duwaarsgefault
hien/si,hatt/etwargefault
mirwaregefault
dirwaartgefault
siwaregefault
Futur I
echwäert faulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefault sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaulen
dugéifsfaulen
hien/si,hatt/etgéiffaulen
mirgéifefaulen
dirgéiftfaulen
sigéifefaulen
Conditionnel Pass compos
echwiergefault
duwiersgefault
hien/si,hatt/etwiergefault
mirwieregefault
dirwiertgefault
siwieregefault
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaul!
Plurielfault!
gefault
faulen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfaulenufaulenverfaulen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles