E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faul-en faulen (D)pourrir (F)
Stammformen faul-enfaul-tge-faul-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaul-en
dufaul-s
hien/si,hatt/etfaul-t
mirfaul-en
dirfaul-t
sifaul-en
Pass compos
echsige-faul-t
dubassge-faul-t
hien/si,hatt/etassge-faul-t
mirsige-faul-t
dirsiddge-faul-t
sisige-faul-t
Plus-que-parfait
echwarge-faul-t
duwaarsge-faul-t
hien/si,hatt/etwarge-faul-t
mirwarege-faul-t
dirwaartge-faul-t
siwarege-faul-t
Futur I
echwäert faul-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-faul-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaul-en
dugéifsfaul-en
hien/si,hatt/etgéiffaul-en
mirgéifefaul-en
dirgéiftfaul-en
sigéifefaul-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-faul-t
duwiersge-faul-t
hien/si,hatt/etwierge-faul-t
mirwierege-faul-t
dirwiertge-faul-t
siwierege-faul-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaul!
Plurielfaul-t!
ge-faul-t
faul-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfaul-enufaul-enverfaul-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles