E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faulzen faulig riechen oder schmecken (D)sentir pourri (F)
Stammformen faulzenfaulztgefaulzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaulzen
dufaulz
hien/si,hatt/etfaulzt
mirfaulzen
dirfaulzt
sifaulzen
Pass compos
echhugefaulzt
duhuesgefaulzt
hien/si,hatt/ethuetgefaulzt
mirhugefaulzt
dirhuttgefaulzt
sihugefaulzt
Plus-que-parfait
echhatgefaulzt
duhasgefaulzt
hien/si,hatt/ethatgefaulzt
mirhategefaulzt
dirhatgefaulzt
sihategefaulzt
Futur I
echwäert faulzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaulzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaulzen
dugéifsfaulzen
hien/si,hatt/etgéiffaulzen
mirgéifefaulzen
dirgéiftfaulzen
sigéifefaulzen
Conditionnel Pass compos
echhttgefaulzt
duhssgefaulzt
hien/si,hatt/ethttgefaulzt
mirhättegefaulzt
dirhttgefaulzt
sihättegefaulzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaulz!
Plurielfaulzt!
gefaulzt
faulzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles