E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faulz-en faulig riechen oder schmecken (D)sentir pourri (F)
Stammformen faulz-enfaulz-tge-faulz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaulz-en
dufaulz
hien/si,hatt/etfaulz-t
mirfaulz-en
dirfaulz-t
sifaulz-en
Pass compos
echhuge-faulz-t
duhuesge-faulz-t
hien/si,hatt/ethuetge-faulz-t
mirhuge-faulz-t
dirhuttge-faulz-t
sihuge-faulz-t
Plus-que-parfait
echhatge-faulz-t
duhasge-faulz-t
hien/si,hatt/ethatge-faulz-t
mirhatege-faulz-t
dirhatge-faulz-t
sihatege-faulz-t
Futur I
echwäert faulz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-faulz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaulz-en
dugéifsfaulz-en
hien/si,hatt/etgéiffaulz-en
mirgéifefaulz-en
dirgéiftfaulz-en
sigéifefaulz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-faulz-t
duhssge-faulz-t
hien/si,hatt/ethttge-faulz-t
mirhättege-faulz-t
dirhttge-faulz-t
sihättege-faulz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaulz!
Plurielfaulz-t!
ge-faulz-t
faulz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles