E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfautelen
Stammformen duerchfautelenfautelt duerchduerchgefautelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfautelen duerch
dufautels duerch
hien/si,hatt/etfautelt duerch
mirfautelen duerch
dirfautelt duerch
sifautelen duerch
Pass compos
echhunnduerchgefautelt
duhuesduerchgefautelt
hien/si,hatt/ethuetduerchgefautelt
mirhunnduerchgefautelt
dirhuttduerchgefautelt
sihunnduerchgefautelt
Plus-que-parfait
echhatduerchgefautelt
duhasduerchgefautelt
hien/si,hatt/ethatduerchgefautelt
mirhatenduerchgefautelt
dirhatduerchgefautelt
sihatenduerchgefautelt
Futur I
echwäert duerchfautelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgefautelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfautelen
dugéifsduerchfautelen
hien/si,hatt/etgéifduerchfautelen
mirgéifenduerchfautelen
dirgéiftduerchfautelen
sigéifenduerchfautelen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgefautelt
duhssduerchgefautelt
hien/si,hatt/ethttduerchgefautelt
mirhttenduerchgefautelt
dirhttduerchgefautelt
sihttenduerchgefautelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfautel duerch!
Plurielfautelt duerch!
duerchgefautelt
duerchfautelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles