E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfautel-en
Stammformen duerchfautel-enfautel-t duerchduerchge-fautel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfautel-en duerch
dufautel-s duerch
hien/si,hatt/etfautel-t duerch
mirfautel-en duerch
dirfautel-t duerch
sifautel-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-fautel-t
duhuesduerchge-fautel-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-fautel-t
mirhunnduerchge-fautel-t
dirhuttduerchge-fautel-t
sihunnduerchge-fautel-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-fautel-t
duhasduerchge-fautel-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-fautel-t
mirhatenduerchge-fautel-t
dirhatduerchge-fautel-t
sihatenduerchge-fautel-t
Futur I
echwäert duerchfautel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-fautel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfautel-en
dugéifsduerchfautel-en
hien/si,hatt/etgéifduerchfautel-en
mirgéifenduerchfautel-en
dirgéiftduerchfautel-en
sigéifenduerchfautel-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-fautel-t
duhssduerchge-fautel-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-fautel-t
mirhttenduerchge-fautel-t
dirhttduerchge-fautel-t
sihttenduerchge-fautel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfautel duerch!
Plurielfautel-t duerch!
duerchge-fautel-t
duerchfautel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles