E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fautelen
Stammformen fautelenfauteltgefautelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfautelen
dufautels
hien/si,hatt/etfautelt
mirfautelen
dirfautelt
sifautelen
Pass compos
echhugefautelt
duhuesgefautelt
hien/si,hatt/ethuetgefautelt
mirhugefautelt
dirhuttgefautelt
sihugefautelt
Plus-que-parfait
echhatgefautelt
duhasgefautelt
hien/si,hatt/ethatgefautelt
mirhategefautelt
dirhatgefautelt
sihategefautelt
Futur I
echwäert fautelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefautelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffautelen
dugéifsfautelen
hien/si,hatt/etgéiffautelen
mirgéifefautelen
dirgéiftfautelen
sigéifefautelen
Conditionnel Pass compos
echhttgefautelt
duhssgefautelt
hien/si,hatt/ethttgefautelt
mirhättegefautelt
dirhttgefautelt
sihättegefautelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfautel!
Plurielfautelt!
gefautelt
fautelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles