E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fautel-en
Stammformen fautel-enfautel-tge-fautel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfautel-en
dufautel-s
hien/si,hatt/etfautel-t
mirfautel-en
dirfautel-t
sifautel-en
Pass compos
echhuge-fautel-t
duhuesge-fautel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fautel-t
mirhuge-fautel-t
dirhuttge-fautel-t
sihuge-fautel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fautel-t
duhasge-fautel-t
hien/si,hatt/ethatge-fautel-t
mirhatege-fautel-t
dirhatge-fautel-t
sihatege-fautel-t
Futur I
echwäert fautel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fautel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffautel-en
dugéifsfautel-en
hien/si,hatt/etgéiffautel-en
mirgéifefautel-en
dirgéiftfautel-en
sigéifefautel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fautel-t
duhssge-fautel-t
hien/si,hatt/ethttge-fautel-t
mirhättege-fautel-t
dirhttge-fautel-t
sihättege-fautel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfautel!
Plurielfautel-t!
ge-fautel-t
fautel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles