E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

favoriséieren bevorzugen (D)favoriser (F)
Stammformen favoriséierenfavoriséiertfavoriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfavoriséieren
dufavoriséiers
hien/si,hatt/etfavoriséiert
mirfavoriséieren
dirfavoriséiert
sifavoriséieren
Passé composé
echhufavoriséiert
duhuesfavoriséiert
hien/si,hatt/ethuetfavoriséiert
mirhufavoriséiert
dirhuttfavoriséiert
sihufavoriséiert
Plus-que-parfait
echhatfavoriséiert
duhasfavoriséiert
hien/si,hatt/ethatfavoriséiert
mirhatefavoriséiert
dirhatfavoriséiert
sihatefavoriséiert
Futur I
echwäert favoriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert favoriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffavoriséieren
dugéifsfavoriséieren
hien/si,hatt/etgéiffavoriséieren
mirgéifefavoriséieren
dirgéiftfavoriséieren
sigéifefavoriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättfavoriséiert
duhässfavoriséiert
hien/si,hatt/ethättfavoriséiert
mirhättefavoriséiert
dirhättfavoriséiert
sihättefavoriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfavoriséier!
Plurielfavoriséiert!
favoriséiert
favoriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
defavoriséieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles