E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faxen jmd. etw. faxen (D)faxer qc. qn. (F)
Stammformen faxenfaxtgefaxt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaxen
dufax
hien/si,hatt/etfaxt
mirfaxen
dirfaxt
sifaxen
Pass compos
echhugefaxt
duhuesgefaxt
hien/si,hatt/ethuetgefaxt
mirhugefaxt
dirhuttgefaxt
sihugefaxt
Plus-que-parfait
echhatgefaxt
duhasgefaxt
hien/si,hatt/ethatgefaxt
mirhategefaxt
dirhatgefaxt
sihategefaxt
Futur I
echwäert faxen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaxt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaxen
dugéifsfaxen
hien/si,hatt/etgéiffaxen
mirgéifefaxen
dirgéiftfaxen
sigéifefaxen
Conditionnel Pass compos
echhttgefaxt
duhssgefaxt
hien/si,hatt/ethttgefaxt
mirhättegefaxt
dirhttgefaxt
sihättegefaxt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfax!
Plurielfaxt!
gefaxt
faxen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles