E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fécken ficken (vulg.) (D)baiser (vulg.) (F)
Stammformen féckenfécktgeféckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfécken
dufécks
hien/si,hatt/etféckt
mirfécken
dirféckt
sifécken
Passé composé
echhugeféckt
duhuesgeféckt
hien/si,hatt/ethuetgeféckt
mirhugeféckt
dirhuttgeféckt
sihugeféckt
Plus-que-parfait
echhatgeféckt
duhasgeféckt
hien/si,hatt/ethatgeféckt
mirhategeféckt
dirhatgeféckt
sihategeféckt
Futur I
echwäert fécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geféckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffécken
dugéifsfécken
hien/si,hatt/etgéiffécken
mirgéifefécken
dirgéiftfécken
sigéifefécken
Conditionnel Passé composé
echhättgeféckt
duhässgeféckt
hien/si,hatt/ethättgeféckt
mirhättegeféckt
dirhättgeféckt
sihättegeféckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféck!
Plurielféckt!
geféckt
fécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles