E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

federaliséieren föderalisieren (D)fédéraliser (F)
Stammformen federaliséierenfederaliséiertfederaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfederaliséieren
dufederaliséiers
hien/si,hatt/etfederaliséiert
mirfederaliséieren
dirfederaliséiert
sifederaliséieren
Passé composé
echhufederaliséiert
duhuesfederaliséiert
hien/si,hatt/ethuetfederaliséiert
mirhufederaliséiert
dirhuttfederaliséiert
sihufederaliséiert
Plus-que-parfait
echhatfederaliséiert
duhasfederaliséiert
hien/si,hatt/ethatfederaliséiert
mirhatefederaliséiert
dirhatfederaliséiert
sihatefederaliséiert
Futur I
echwäert federaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert federaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffederaliséieren
dugéifsfederaliséieren
hien/si,hatt/etgéiffederaliséieren
mirgéifefederaliséieren
dirgéiftfederaliséieren
sigéifefederaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättfederaliséiert
duhässfederaliséiert
hien/si,hatt/ethättfederaliséiert
mirhättefederaliséiert
dirhättfederaliséiert
sihättefederaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfederaliséier!
Plurielfederaliséiert!
federaliséiert
federaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles