E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

feeŽn fegen (D)
Stammformen feeŽnfeetgefeet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in -Žn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echfeeŽn
dufees
hien/si,hatt/etfeet
mirfeeŽn
dirfeet
sifeeŽn
Passť composť
echhugefeet
duhuesgefeet
hien/si,hatt/ethuetgefeet
mirhugefeet
dirhuttgefeet
sihugefeet
Plus-que-parfait
echhatgefeet
duhasgefeet
hien/si,hatt/ethatgefeet
mirhategefeet
dirhatgefeet
sihategefeet
Futur I
echwäert feeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefeet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffeeŽn
dugéifsfeeŽn
hien/si,hatt/etgéiffeeŽn
mirgéifefeeŽn
dirgéiftfeeŽn
sigéifefeeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttgefeet
duhšssgefeet
hien/si,hatt/ethšttgefeet
mirhättegefeet
dirhšttgefeet
sihättegefeet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfee!
Plurielfeet!
gefeet
feeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles