E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfeieren durchfeiern (D)faire la fe sans arr (F)
Stammformen duerchfeierenfeiert duerchduerchgefeiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeieren duerch
dufeiers duerch
hien/si,hatt/etfeiert duerch
mirfeieren duerch
dirfeiert duerch
sifeieren duerch
Pass compos
echhunnduerchgefeiert
duhuesduerchgefeiert
hien/si,hatt/ethuetduerchgefeiert
mirhunnduerchgefeiert
dirhuttduerchgefeiert
sihunnduerchgefeiert
Plus-que-parfait
echhatduerchgefeiert
duhasduerchgefeiert
hien/si,hatt/ethatduerchgefeiert
mirhatenduerchgefeiert
dirhatduerchgefeiert
sihatenduerchgefeiert
Futur I
echwäert duerchfeieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgefeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfeieren
dugéifsduerchfeieren
hien/si,hatt/etgéifduerchfeieren
mirgéifenduerchfeieren
dirgéiftduerchfeieren
sigéifenduerchfeieren
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgefeiert
duhssduerchgefeiert
hien/si,hatt/ethttduerchgefeiert
mirhttenduerchgefeiert
dirhttduerchgefeiert
sihttenduerchgefeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeier duerch!
Plurielfeiert duerch!
duerchgefeiert
duerchfeieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erafeierenfeierenufeierenverfeieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles