E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafeieren hereinfeuern (D)bouffer, goinfrer (F)
Stammformen erafeierenfeiert eraneragefeiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeieren eran
dufeiers eran
hien/si,hatt/etfeiert eran
mirfeieren eran
dirfeiert eran
sifeieren eran
Pass compos
echhunneragefeiert
duhueseragefeiert
hien/si,hatt/ethueteragefeiert
mirhunneragefeiert
dirhutteragefeiert
sihunneragefeiert
Plus-que-parfait
echhateragefeiert
duhaseragefeiert
hien/si,hatt/ethateragefeiert
mirhateneragefeiert
dirhateragefeiert
sihateneragefeiert
Futur I
echwäert erafeieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragefeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafeieren
dugéifserafeieren
hien/si,hatt/etgéiferafeieren
mirgéifenerafeieren
dirgéifterafeieren
sigéifenerafeieren
Conditionnel Pass compos
echhtteragefeiert
duhsseragefeiert
hien/si,hatt/ethtteragefeiert
mirhtteneragefeiert
dirhtteragefeiert
sihtteneragefeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeier eran!
Plurielfeiert eran!
eragefeiert
erafeieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfeierenfeierenufeierenverfeieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles