E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafeier-en hereinfeuern (D)bouffer, goinfrer (F)
Stammformen erafeier-enfeier-t eranerage-feier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeier-en eran
dufeier-s eran
hien/si,hatt/etfeier-t eran
mirfeier-en eran
dirfeier-t eran
sifeier-en eran
Pass compos
echhunnerage-feier-t
duhueserage-feier-t
hien/si,hatt/ethueterage-feier-t
mirhunnerage-feier-t
dirhutterage-feier-t
sihunnerage-feier-t
Plus-que-parfait
echhaterage-feier-t
duhaserage-feier-t
hien/si,hatt/ethaterage-feier-t
mirhatenerage-feier-t
dirhaterage-feier-t
sihatenerage-feier-t
Futur I
echwäert erafeier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-feier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafeier-en
dugéifserafeier-en
hien/si,hatt/etgéiferafeier-en
mirgéifenerafeier-en
dirgéifterafeier-en
sigéifenerafeier-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-feier-t
duhsserage-feier-t
hien/si,hatt/ethtterage-feier-t
mirhttenerage-feier-t
dirhtterage-feier-t
sihttenerage-feier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeier eran!
Plurielfeier-t eran!
erage-feier-t
erafeier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfeier-enfeier-enufeier-enverfeier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles