E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ufeieren anfeuern (D)encourager (F)
Stammformen ufeierenfeiert unugefeiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeieren un
dufeiers un
hien/si,hatt/etfeiert un
mirfeieren un
dirfeiert un
sifeieren un
Pass compos
echhunnugefeiert
duhuesugefeiert
hien/si,hatt/ethuetugefeiert
mirhunnugefeiert
dirhuttugefeiert
sihunnugefeiert
Plus-que-parfait
echhatugefeiert
duhasugefeiert
hien/si,hatt/ethatugefeiert
mirhatenugefeiert
dirhatugefeiert
sihatenugefeiert
Futur I
echwäert ufeieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugefeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifufeieren
dugéifsufeieren
hien/si,hatt/etgéifufeieren
mirgéifenufeieren
dirgéiftufeieren
sigéifenufeieren
Conditionnel Pass compos
echhttugefeiert
duhssugefeiert
hien/si,hatt/ethttugefeiert
mirhttenugefeiert
dirhttugefeiert
sihttenugefeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeier un!
Plurielfeiert un!
ugefeiert
ufeieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfeierenerafeierenfeierenverfeieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles