E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verfeieren verfeiern (D)fer, clbrer (F)
Stammformen verfeierenverfeiertverfeiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfeieren
duverfeiers
hien/si,hatt/etverfeiert
mirverfeieren
dirverfeiert
siverfeieren
Pass compos
echhuverfeiert
duhuesverfeiert
hien/si,hatt/ethuetverfeiert
mirhuverfeiert
dirhuttverfeiert
sihuverfeiert
Plus-que-parfait
echhatverfeiert
duhasverfeiert
hien/si,hatt/ethatverfeiert
mirhateverfeiert
dirhatverfeiert
sihateverfeiert
Futur I
echwäert verfeieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfeieren
dugéifsverfeieren
hien/si,hatt/etgéifverfeieren
mirgéifeverfeieren
dirgéiftverfeieren
sigéifeverfeieren
Conditionnel Pass compos
echhttverfeiert
duhssverfeiert
hien/si,hatt/ethttverfeiert
mirhätteverfeiert
dirhttverfeiert
sihätteverfeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfeier!
Plurielverfeiert!
verfeiert
verfeieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfeierenerafeierenfeierenufeieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles