E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

feieren feiern (D)fer (F)
Stammformen feierenfeiertgefeiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeieren
dufeiers
hien/si,hatt/etfeiert
mirfeieren
dirfeiert
sifeieren
Pass compos
echhugefeiert
duhuesgefeiert
hien/si,hatt/ethuetgefeiert
mirhugefeiert
dirhuttgefeiert
sihugefeiert
Plus-que-parfait
echhatgefeiert
duhasgefeiert
hien/si,hatt/ethatgefeiert
mirhategefeiert
dirhatgefeiert
sihategefeiert
Futur I
echwäert feieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefeiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffeieren
dugéifsfeieren
hien/si,hatt/etgéiffeieren
mirgéifefeieren
dirgéiftfeieren
sigéifefeieren
Conditionnel Pass compos
echhttgefeiert
duhssgefeiert
hien/si,hatt/ethttgefeiert
mirhättegefeiert
dirhttgefeiert
sihättegefeiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeier!
Plurielfeiert!
gefeiert
feieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfeierenerafeierenufeierenverfeieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles