E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchféier-en durchführen (D)effectuer (F)
Stammformen duerchféier-enféier-t duerchduerchge-féier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echféier-en duerch
duféier-s duerch
hien/si,hatt/etféier-t duerch
mirféier-en duerch
dirféier-t duerch
siféier-en duerch
Passé composé
echhunnduerchge-féier-t
duhuesduerchge-féier-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-féier-t
mirhunnduerchge-féier-t
dirhuttduerchge-féier-t
sihunnduerchge-féier-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-féier-t
duhasduerchge-féier-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-féier-t
mirhatenduerchge-féier-t
dirhatduerchge-féier-t
sihatenduerchge-féier-t
Futur I
echwäert duerchféier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-féier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchféier-en
dugéifsduerchféier-en
hien/si,hatt/etgéifduerchféier-en
mirgéifenduerchféier-en
dirgéiftduerchféier-en
sigéifenduerchféier-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchge-féier-t
duhässduerchge-féier-t
hien/si,hatt/ethättduerchge-féier-t
mirhättenduerchge-féier-t
dirhättduerchge-féier-t
sihättenduerchge-féier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféier duerch!
Plurielféier-t duerch!
duerchge-féier-t
duerchféier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aféier-enausféier-enentféier-enerausféier-enerbäiféier-enerféier-eneropféier-enewechféier-enféier-enfortféier-eniwwerféier-enofféier-enopféier-enuféier-enverféier-envirféier-enzeréckféier-enzouféier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles