E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erféier-en erschrecken, sich erschrecken (D)effrayer, s'effrayer (F)
Stammformen erféier-enerféier-terféier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echerféier-en
duerféier-s
hien/si,hatt/eterféier-t
mirerféier-en
direrféier-t
sierféier-en
Passé composé
echhunnerféier-t
duhueserféier-t
hien/si,hatt/ethueterféier-t
mirhunnerféier-t
dirhutterféier-t
sihunnerféier-t
Plus-que-parfait
echhaterféier-t
duhaserféier-t
hien/si,hatt/ethaterféier-t
mirhatenerféier-t
dirhaterféier-t
sihatenerféier-t
Futur I
echwäert erféier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erféier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferféier-en
dugéifserféier-en
hien/si,hatt/etgéiferféier-en
mirgéifenerféier-en
dirgéifterféier-en
sigéifenerféier-en
Conditionnel Passé composé
echhätterféier-t
duhässerféier-t
hien/si,hatt/ethätterféier-t
mirhättenerféier-t
dirhätterféier-t
sihättenerféier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererféier!
Plurielerféier-t!
erféier-t
erféier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aféier-enausféier-enduerchféier-enentféier-enerausféier-enerbäiféier-eneropféier-enewechféier-enféier-enfortféier-eniwwerféier-enofféier-enopféier-enuféier-enverféier-envirféier-enzeréckféier-enzouféier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles