E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbäiféieren herbeiführen (D)
Stammformen erbäiféierenféiert erbäierbäigeféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echféieren erbäi
duféiers erbäi
hien/si,hatt/etféiert erbäi
mirféieren erbäi
dirféiert erbäi
siféieren erbäi
Passé composé
echhunnerbäigeféiert
duhueserbäigeféiert
hien/si,hatt/ethueterbäigeféiert
mirhunnerbäigeféiert
dirhutterbäigeféiert
sihunnerbäigeféiert
Plus-que-parfait
echhaterbäigeféiert
duhaserbäigeféiert
hien/si,hatt/ethaterbäigeféiert
mirhatenerbäigeféiert
dirhaterbäigeféiert
sihatenerbäigeféiert
Futur I
echwäert erbäiféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäigeféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäiféieren
dugéifserbäiféieren
hien/si,hatt/etgéiferbäiféieren
mirgéifenerbäiféieren
dirgéifterbäiféieren
sigéifenerbäiféieren
Conditionnel Passé composé
echhätterbäigeféiert
duhässerbäigeféiert
hien/si,hatt/ethätterbäigeféiert
mirhättenerbäigeféiert
dirhätterbäigeféiert
sihättenerbäigeféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféier erbäi!
Plurielféiert erbäi!
erbäigeféiert
erbäiféieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aféierenausféierenduerchféierenentféierenerausféierenerféiereneropféierenewechféierenféierenfortféiereniwwerféierenofféierenopféierenuféierenverféierenvirféierenzeréckféierenzouféieren
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles