E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbäiféier-en herbeiführen (D)
Stammformen erbäiféier-enféier-t erbäierbäige-féier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echféier-en erbäi
duféier-s erbäi
hien/si,hatt/etféier-t erbäi
mirféier-en erbäi
dirféier-t erbäi
siféier-en erbäi
Passé composé
echhunnerbäige-féier-t
duhueserbäige-féier-t
hien/si,hatt/ethueterbäige-féier-t
mirhunnerbäige-féier-t
dirhutterbäige-féier-t
sihunnerbäige-féier-t
Plus-que-parfait
echhaterbäige-féier-t
duhaserbäige-féier-t
hien/si,hatt/ethaterbäige-féier-t
mirhatenerbäige-féier-t
dirhaterbäige-féier-t
sihatenerbäige-féier-t
Futur I
echwäert erbäiféier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäige-féier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäiféier-en
dugéifserbäiféier-en
hien/si,hatt/etgéiferbäiféier-en
mirgéifenerbäiféier-en
dirgéifterbäiféier-en
sigéifenerbäiféier-en
Conditionnel Passé composé
echhätterbäige-féier-t
duhässerbäige-féier-t
hien/si,hatt/ethätterbäige-féier-t
mirhättenerbäige-féier-t
dirhätterbäige-féier-t
sihättenerbäige-féier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféier erbäi!
Plurielféier-t erbäi!
erbäige-féier-t
erbäiféier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aféier-enausféier-enduerchféier-enentféier-enerausféier-enerféier-eneropféier-enewechféier-enféier-enfortféier-eniwwerféier-enofféier-enopféier-enuféier-enverféier-envirféier-enzeréckféier-enzouféier-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles