E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechféieren wegführen (D)
Stammformen ewechféierenféiert ewechewechgeféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echféieren ewech
duféiers ewech
hien/si,hatt/etféiert ewech
mirféieren ewech
dirféiert ewech
siféieren ewech
Passé composé
echhunnewechgeféiert
duhuesewechgeféiert
hien/si,hatt/ethuetewechgeféiert
mirhunnewechgeféiert
dirhuttewechgeféiert
sihunnewechgeféiert
Plus-que-parfait
echhatewechgeféiert
duhasewechgeféiert
hien/si,hatt/ethatewechgeféiert
mirhatenewechgeféiert
dirhatewechgeféiert
sihatenewechgeféiert
Futur I
echwäert ewechféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechféieren
dugéifsewechféieren
hien/si,hatt/etgéifewechféieren
mirgéifenewechféieren
dirgéiftewechféieren
sigéifenewechféieren
Conditionnel Passé composé
echhättewechgeféiert
duhässewechgeféiert
hien/si,hatt/ethättewechgeféiert
mirhättenewechgeféiert
dirhättewechgeféiert
sihättenewechgeféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféier ewech!
Plurielféiert ewech!
ewechgeféiert
ewechféieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aféierenausféierenduerchféierenentféierenerausféierenerbäiféierenerféiereneropféierenféierenfortféiereniwwerféierenofféierenopféierenuféierenverféierenvirféierenzeréckféierenzouféieren
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles