E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerféieren überführen (D)convoyer, transférer, convaincre (F)
Stammformen iwwerféiereniwwerféiertiwwerféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerféieren
duiwwerféiers
hien/si,hatt/etiwwerféiert
miriwwerféieren
diriwwerféiert
siiwwerféieren
Passé composé
echhunniwwerféiert
duhuesiwwerféiert
hien/si,hatt/ethuetiwwerféiert
mirhunniwwerféiert
dirhuttiwwerféiert
sihunniwwerféiert
Plus-que-parfait
echhatiwwerféiert
duhasiwwerféiert
hien/si,hatt/ethatiwwerféiert
mirhateniwwerféiert
dirhatiwwerféiert
sihateniwwerféiert
Futur I
echwäert iwwerféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerféieren
dugéifsiwwerféieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerféieren
mirgéifeniwwerféieren
dirgéiftiwwerféieren
sigéifeniwwerféieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerféiert
duhässiwwerféiert
hien/si,hatt/ethättiwwerféiert
mirhätteniwwerféiert
dirhättiwwerféiert
sihätteniwwerféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerféier!
Plurieliwwerféiert!
iwwerféiert
iwwerféieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aféierenausféierenduerchféierenentféierenerausféierenerbäiféierenerféiereneropféierenewechféierenféierenfortféierenofféierenopféierenuféierenverféierenvirféierenzeréckféierenzouféieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles