E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

attestéieren beglaubigen (D)attester (F)to attest sth. (E)
Stammformen attestéierenattestéiertattestéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echattestéieren
duattestéiers
hien/si,hatt/etattestéiert
mirattestéieren
dirattestéiert
siattestéieren
Passé composé
echhunnattestéiert
duhuesattestéiert
hien/si,hatt/ethuetattestéiert
mirhunnattestéiert
dirhuttattestéiert
sihunnattestéiert
Plus-que-parfait
echhatattestéiert
duhasattestéiert
hien/si,hatt/ethatattestéiert
mirhatenattestéiert
dirhatattestéiert
sihatenattestéiert
Futur I
echwäert attestéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attestéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifattestéieren
dugéifsattestéieren
hien/si,hatt/etgéifattestéieren
mirgéifenattestéieren
dirgéiftattestéieren
sigéifenattestéieren
Conditionnel Passé composé
echhättattestéiert
duhässattestéiert
hien/si,hatt/ethättattestéiert
mirhättenattestéiert
dirhättattestéiert
sihättenattestéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierattestéier!
Plurielattestéiert!
attestéiert
attestéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles