E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

attest-éier-en beglaubigen (D)attester (F)to attest sth. (E)
Stammformen attest-éier-enattest-éier-tattest-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echattest-éier-en
duattest-éier-s
hien/si,hatt/etattest-éier-t
mirattest-éier-en
dirattest-éier-t
siattest-éier-en
Passé composé
echhunnattest-éier-t
duhuesattest-éier-t
hien/si,hatt/ethuetattest-éier-t
mirhunnattest-éier-t
dirhuttattest-éier-t
sihunnattest-éier-t
Plus-que-parfait
echhatattest-éier-t
duhasattest-éier-t
hien/si,hatt/ethatattest-éier-t
mirhatenattest-éier-t
dirhatattest-éier-t
sihatenattest-éier-t
Futur I
echwäert attest-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attest-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifattest-éier-en
dugéifsattest-éier-en
hien/si,hatt/etgéifattest-éier-en
mirgéifenattest-éier-en
dirgéiftattest-éier-en
sigéifenattest-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättattest-éier-t
duhässattest-éier-t
hien/si,hatt/ethättattest-éier-t
mirhättenattest-éier-t
dirhättattest-éier-t
sihättenattest-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierattest-éier!
Plurielattest-éier-t!
attest-éier-t
attest-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles