E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

féieren führen, fahren (D)conduire, mener (F)lead (E)conduzir (P)
Stammformen féierenféiertgeféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gefouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echféieren
duféiers
hien/si,hatt/etféiert
mirféieren
dirféiert
siféieren
Passé composé
echhugeféiert
duhuesgeféiert
hien/si,hatt/ethuetgeféiert
mirhugeféiert
dirhuttgeféiert
sihugeféiert
Plus-que-parfait
echhatgeféiert
duhasgeféiert
hien/si,hatt/ethatgeféiert
mirhategeféiert
dirhatgeféiert
sihategeféiert
Futur I
echwäert féieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifféieren
dugéifsféieren
hien/si,hatt/etgéifféieren
mirgéifeféieren
dirgéiftféieren
sigéifeféieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeféiert
duhässgeféiert
hien/si,hatt/ethättgeféiert
mirhättegeféiert
dirhättgeféiert
sihättegeféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféier!
Plurielféiert!
geféiert
féieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aféierenausféierenduerchféierenentféierenerausféierenerbäiféierenerféiereneropféierenewechféierenfortféiereniwwerféierenofféierenopféierenuféierenverféierenvirféierenzeréckféierenzouféieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles