E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfeilen durchfeilen (D)
Stammformen duerchfeilenfeilt duerchduerchgefeilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeilen duerch
dufeils duerch
hien/si,hatt/etfeilt duerch
mirfeilen duerch
dirfeilt duerch
sifeilen duerch
Pass compos
echhunnduerchgefeilt
duhuesduerchgefeilt
hien/si,hatt/ethuetduerchgefeilt
mirhunnduerchgefeilt
dirhuttduerchgefeilt
sihunnduerchgefeilt
Plus-que-parfait
echhatduerchgefeilt
duhasduerchgefeilt
hien/si,hatt/ethatduerchgefeilt
mirhatenduerchgefeilt
dirhatduerchgefeilt
sihatenduerchgefeilt
Futur I
echwäert duerchfeilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgefeilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfeilen
dugéifsduerchfeilen
hien/si,hatt/etgéifduerchfeilen
mirgéifenduerchfeilen
dirgéiftduerchfeilen
sigéifenduerchfeilen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgefeilt
duhssduerchgefeilt
hien/si,hatt/ethttduerchgefeilt
mirhttenduerchgefeilt
dirhttduerchgefeilt
sihttenduerchgefeilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeil duerch!
Plurielfeilt duerch!
duerchgefeilt
duerchfeilen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
feilenoffeilen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles