E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfeil-en durchfeilen (D)
Stammformen duerchfeil-enfeil-t duerchduerchge-feil-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeil-en duerch
dufeil-s duerch
hien/si,hatt/etfeil-t duerch
mirfeil-en duerch
dirfeil-t duerch
sifeil-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-feil-t
duhuesduerchge-feil-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-feil-t
mirhunnduerchge-feil-t
dirhuttduerchge-feil-t
sihunnduerchge-feil-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-feil-t
duhasduerchge-feil-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-feil-t
mirhatenduerchge-feil-t
dirhatduerchge-feil-t
sihatenduerchge-feil-t
Futur I
echwäert duerchfeil-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-feil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfeil-en
dugéifsduerchfeil-en
hien/si,hatt/etgéifduerchfeil-en
mirgéifenduerchfeil-en
dirgéiftduerchfeil-en
sigéifenduerchfeil-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-feil-t
duhssduerchge-feil-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-feil-t
mirhttenduerchge-feil-t
dirhttduerchge-feil-t
sihttenduerchge-feil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeil duerch!
Plurielfeil-t duerch!
duerchge-feil-t
duerchfeil-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
feil-enoffeil-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles