E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

feilen feilen (D)polir (F)
Stammformen feilenfeiltgefeilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeilen
dufeils
hien/si,hatt/etfeilt
mirfeilen
dirfeilt
sifeilen
Pass compos
echhugefeilt
duhuesgefeilt
hien/si,hatt/ethuetgefeilt
mirhugefeilt
dirhuttgefeilt
sihugefeilt
Plus-que-parfait
echhatgefeilt
duhasgefeilt
hien/si,hatt/ethatgefeilt
mirhategefeilt
dirhatgefeilt
sihategefeilt
Futur I
echwäert feilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefeilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffeilen
dugéifsfeilen
hien/si,hatt/etgéiffeilen
mirgéifefeilen
dirgéiftfeilen
sigéifefeilen
Conditionnel Pass compos
echhttgefeilt
duhssgefeilt
hien/si,hatt/ethttgefeilt
mirhättegefeilt
dirhttgefeilt
sihättegefeilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeil!
Plurielfeilt!
gefeilt
feilen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfeilenoffeilen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles