E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

feil-en feilen (D)polir (F)
Stammformen feil-enfeil-tge-feil-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfeil-en
dufeil-s
hien/si,hatt/etfeil-t
mirfeil-en
dirfeil-t
sifeil-en
Pass compos
echhuge-feil-t
duhuesge-feil-t
hien/si,hatt/ethuetge-feil-t
mirhuge-feil-t
dirhuttge-feil-t
sihuge-feil-t
Plus-que-parfait
echhatge-feil-t
duhasge-feil-t
hien/si,hatt/ethatge-feil-t
mirhatege-feil-t
dirhatge-feil-t
sihatege-feil-t
Futur I
echwäert feil-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-feil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffeil-en
dugéifsfeil-en
hien/si,hatt/etgéiffeil-en
mirgéifefeil-en
dirgéiftfeil-en
sigéifefeil-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-feil-t
duhssge-feil-t
hien/si,hatt/ethttge-feil-t
mirhättege-feil-t
dirhttge-feil-t
sihättege-feil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfeil!
Plurielfeil-t!
ge-feil-t
feil-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfeil-enoffeil-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles