E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

féiweren fiebern (D)avoir la fièvre (F)
Stammformen féiwerenféiwertgeféiwert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echféiweren
duféiwers
hien/si,hatt/etféiwert
mirféiweren
dirféiwert
siféiweren
Passé composé
echhugeféiwert
duhuesgeféiwert
hien/si,hatt/ethuetgeféiwert
mirhugeféiwert
dirhuttgeféiwert
sihugeféiwert
Plus-que-parfait
echhatgeféiwert
duhasgeféiwert
hien/si,hatt/ethatgeféiwert
mirhategeféiwert
dirhatgeféiwert
sihategeféiwert
Futur I
echwäert féiweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geféiwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifféiweren
dugéifsféiweren
hien/si,hatt/etgéifféiweren
mirgéifeféiweren
dirgéiftféiweren
sigéifeféiweren
Conditionnel Passé composé
echhättgeféiwert
duhässgeféiwert
hien/si,hatt/ethättgeféiwert
mirhättegeféiwert
dirhättgeféiwert
sihättegeféiwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféiwer!
Plurielféiwert!
geféiwert
féiweren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles