E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

attribu-éier-en zuordnen (D)attribuer (F)to allocate (E)
Stammformen attribu-éier-enattribu-éier-tattribu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echattribu-éier-en
duattribu-éier-s
hien/si,hatt/etattribu-éier-t
mirattribu-éier-en
dirattribu-éier-t
siattribu-éier-en
Passé composé
echhunnattribu-éier-t
duhuesattribu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetattribu-éier-t
mirhunnattribu-éier-t
dirhuttattribu-éier-t
sihunnattribu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatattribu-éier-t
duhasattribu-éier-t
hien/si,hatt/ethatattribu-éier-t
mirhatenattribu-éier-t
dirhatattribu-éier-t
sihatenattribu-éier-t
Futur I
echwäert attribu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert attribu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifattribu-éier-en
dugéifsattribu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifattribu-éier-en
mirgéifenattribu-éier-en
dirgéiftattribu-éier-en
sigéifenattribu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättattribu-éier-t
duhässattribu-éier-t
hien/si,hatt/ethättattribu-éier-t
mirhättenattribu-éier-t
dirhättattribu-éier-t
sihättenattribu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierattribu-éier!
Plurielattribu-éier-t!
attribu-éier-t
attribu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles