E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

felicitéieren beglückwünschen (D)féliciter (F)
Stammformen felicitéierenfelicitéiertfelicitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfelicitéieren
dufelicitéiers
hien/si,hatt/etfelicitéiert
mirfelicitéieren
dirfelicitéiert
sifelicitéieren
Passé composé
echhufelicitéiert
duhuesfelicitéiert
hien/si,hatt/ethuetfelicitéiert
mirhufelicitéiert
dirhuttfelicitéiert
sihufelicitéiert
Plus-que-parfait
echhatfelicitéiert
duhasfelicitéiert
hien/si,hatt/ethatfelicitéiert
mirhatefelicitéiert
dirhatfelicitéiert
sihatefelicitéiert
Futur I
echwäert felicitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert felicitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffelicitéieren
dugéifsfelicitéieren
hien/si,hatt/etgéiffelicitéieren
mirgéifefelicitéieren
dirgéiftfelicitéieren
sigéifefelicitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfelicitéiert
duhässfelicitéiert
hien/si,hatt/ethättfelicitéiert
mirhättefelicitéiert
dirhättfelicitéiert
sihättefelicitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfelicitéier!
Plurielfelicitéiert!
felicitéiert
felicitéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles