E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

felicit-éier-en beglückwünschen (D)féliciter (F)
Stammformen felicit-éier-enfelicit-éier-tfelicit-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfelicit-éier-en
dufelicit-éier-s
hien/si,hatt/etfelicit-éier-t
mirfelicit-éier-en
dirfelicit-éier-t
sifelicit-éier-en
Passé composé
echhufelicit-éier-t
duhuesfelicit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfelicit-éier-t
mirhufelicit-éier-t
dirhuttfelicit-éier-t
sihufelicit-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfelicit-éier-t
duhasfelicit-éier-t
hien/si,hatt/ethatfelicit-éier-t
mirhatefelicit-éier-t
dirhatfelicit-éier-t
sihatefelicit-éier-t
Futur I
echwäert felicit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert felicit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffelicit-éier-en
dugéifsfelicit-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffelicit-éier-en
mirgéifefelicit-éier-en
dirgéiftfelicit-éier-en
sigéifefelicit-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfelicit-éier-t
duhässfelicit-éier-t
hien/si,hatt/ethättfelicit-éier-t
mirhättefelicit-éier-t
dirhättfelicit-éier-t
sihättefelicit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfelicit-éier!
Plurielfelicit-éier-t!
felicit-éier-t
felicit-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles