E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

afėllen einfüllen (D)mettre en bouteilles (F)
Stammformen afėllenfėllt anagefėllt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėllen an
dufėlls an
hien/si,hatt/etfėllt an
mirfėllen an
dirfėllt an
sifėllen an
Passé composé
echhunnagefėllt
duhuesagefėllt
hien/si,hatt/ethuetagefėllt
mirhunnagefėllt
dirhuttagefėllt
sihunnagefėllt
Plus-que-parfait
echhatagefėllt
duhasagefėllt
hien/si,hatt/ethatagefėllt
mirhatenagefėllt
dirhatagefėllt
sihatenagefėllt
Futur I
echwäert afėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agefėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafėllen
dugéifsafėllen
hien/si,hatt/etgéifafėllen
mirgéifenafėllen
dirgéiftafėllen
sigéifenafėllen
Conditionnel Passé composé
echhättagefėllt
duhässagefėllt
hien/si,hatt/ethättagefėllt
mirhättenagefėllt
dirhättagefėllt
sihättenagefėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėll an!
Plurielfėllt an!
agefėllt
afėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfėllenerfėllenfėllennofėllenoffėllenopfėllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles