E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausfėllen ausfüllen (D)remplir, combler (F)
Stammformen ausfėllenfėllt ausausgefėllt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėllen aus
dufėlls aus
hien/si,hatt/etfėllt aus
mirfėllen aus
dirfėllt aus
sifėllen aus
Passé composé
echhunnausgefėllt
duhuesausgefėllt
hien/si,hatt/ethuetausgefėllt
mirhunnausgefėllt
dirhuttausgefėllt
sihunnausgefėllt
Plus-que-parfait
echhatausgefėllt
duhasausgefėllt
hien/si,hatt/ethatausgefėllt
mirhatenausgefėllt
dirhatausgefėllt
sihatenausgefėllt
Futur I
echwäert ausfėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgefėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausfėllen
dugéifsausfėllen
hien/si,hatt/etgéifausfėllen
mirgéifenausfėllen
dirgéiftausfėllen
sigéifenausfėllen
Conditionnel Passé composé
echhättausgefėllt
duhässausgefėllt
hien/si,hatt/ethättausgefėllt
mirhättenausgefėllt
dirhättausgefėllt
sihättenausgefėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėll aus!
Plurielfėllt aus!
ausgefėllt
ausfėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afėllenerfėllenfėllennofėllenoffėllenopfėllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles