E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfėllen erfüllen (D)remplir, satisfaire (F)
Stammformen erfėllenerfėllterfėllt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerfėllen
duerfėlls
hien/si,hatt/eterfėllt
mirerfėllen
direrfėllt
sierfėllen
Passé composé
echhunnerfėllt
duhueserfėllt
hien/si,hatt/ethueterfėllt
mirhunnerfėllt
dirhutterfėllt
sihunnerfėllt
Plus-que-parfait
echhaterfėllt
duhaserfėllt
hien/si,hatt/ethaterfėllt
mirhatenerfėllt
dirhaterfėllt
sihatenerfėllt
Futur I
echwäert erfėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfėllen
dugéifserfėllen
hien/si,hatt/etgéiferfėllen
mirgéifenerfėllen
dirgéifterfėllen
sigéifenerfėllen
Conditionnel Passé composé
echhätterfėllt
duhässerfėllt
hien/si,hatt/ethätterfėllt
mirhättenerfėllt
dirhätterfėllt
sihättenerfėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfėll!
Plurielerfėllt!
erfėllt
erfėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afėllenausfėllenfėllennofėllenoffėllenopfėllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles