E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfll-en erfllen (D)remplir, satisfaire (F)
Stammformen erfll-enerfll-terfll-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerfll-en
duerfll-s
hien/si,hatt/eterfll-t
mirerfll-en
direrfll-t
sierfll-en
Pass compos
echhunnerfll-t
duhueserfll-t
hien/si,hatt/ethueterfll-t
mirhunnerfll-t
dirhutterfll-t
sihunnerfll-t
Plus-que-parfait
echhaterfll-t
duhaserfll-t
hien/si,hatt/ethaterfll-t
mirhatenerfll-t
dirhaterfll-t
sihatenerfll-t
Futur I
echwäert erfll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfll-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfll-en
dugéifserfll-en
hien/si,hatt/etgéiferfll-en
mirgéifenerfll-en
dirgéifterfll-en
sigéifenerfll-en
Conditionnel Pass compos
echhtterfll-t
duhsserfll-t
hien/si,hatt/ethtterfll-t
mirhttenerfll-t
dirhtterfll-t
sihttenerfll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfll!
Plurielerfll-t!
erfll-t
erfll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afll-enausfll-enfll-ennofll-enoffll-enopfll-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles