E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fėllen füllen (D)remplir (F)
Stammformen fėllenfėlltgefėllt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėllen
dufėlls
hien/si,hatt/etfėllt
mirfėllen
dirfėllt
sifėllen
Passé composé
echhugefėllt
duhuesgefėllt
hien/si,hatt/ethuetgefėllt
mirhugefėllt
dirhuttgefėllt
sihugefėllt
Plus-que-parfait
echhatgefėllt
duhasgefėllt
hien/si,hatt/ethatgefėllt
mirhategefėllt
dirhatgefėllt
sihategefėllt
Futur I
echwäert fėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffėllen
dugéifsfėllen
hien/si,hatt/etgéiffėllen
mirgéifefėllen
dirgéiftfėllen
sigéifefėllen
Conditionnel Passé composé
echhättgefėllt
duhässgefėllt
hien/si,hatt/ethättgefėllt
mirhättegefėllt
dirhättgefėllt
sihättegefėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėll!
Plurielfėllt!
gefėllt
fėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afėllenausfėllenerfėllennofėllenoffėllenopfėllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles